Erasmus+ projekti u OŠ Vinica

Erasmus + mobilnost u sklopu projekta Mythomania In Open Air Museums, Estonija (19. - 23.9.2022.)

U nedjelju, 18.9.2022. g u 6:40 sati, učenice Magdalena Pajtak, Anesa Stanko, Karla Hohnjec i učenik Franjo Rački, u pratnji učiteljica Adriane Telebar i Petre Majhen, krenuli su prema Estoniji gdje su sudjelovali u mobilnosti u sklopu Erasmus+ projekta koji je u tijeku u Osnovnoj školi Vinica. Uzbuđeni zbog leta avionom i s osmijehom na licu stigli su u zračnu luku Zagreb odakle su nastavili prema Frankfurtu. Nakon uzbudljivog prvog leta slijedio je užurbani i iznimno brzi prelazak u drugi avion. Zahvaljujući sposobnostima brzog čitanja u hodu, snalaženja u novom prostoru i odličnoj kondiciji uspješno su uhvatili let za Tallinn. Na odredištu su ih srdačno dočekali domaćini. Svoje avanture nastavit će u narednim danima.

Prvi radni dan započeo je programom dobrodošlice i pozdravom domaćina iz škole Tallinna Mahtra Põhikool. Nakon programa sudionici projekta krenuli su u razgledavanje škole i prisustvovali su nastavi engleskog i estonskog jezika. Nakon ručka su učenici i učitelji imali icebraking aktivnosti tijekom kojih su se bolje upoznali. Na radionicama su učenici prema estonskoj legendi započeli izradu stripa i figurica. Po završetku radionica krenuli su u razgledavanje Tallinna gradskim Sightseeing autobusom. Posjetili su i razgledali centar Tallinna, staru povijesnu jezgru, luku, bivši zatvor, tv postaju, botanički vrt, plažu, razne povijesne spomenike, kazališta, crkve… Upoznali su se s poviješću grada i mnoštvom zanimljivosti, naprimjer da je lastavica simbol Estonije. Nakon razgleda učenici su sa svojim domaćinima krenuli prema kućama na odmor.

Drugi radni dan započeo je okupljanjem u 9:30 sati te posjetom Vikinškom selu gdje su sudionici mobilnosti upoznali njihov način života, običaje, nastambe, oružje, odjeću, brodove i ostalo. Nakon prolaska kroz vikinško selo krenuli su prema svetom mjestu Vikinga. Saula blue springs sveto je mjesto koje se sastoji od tri jezera: zeleno, crno i bijelo. Na dnu jezera nalaze se izvori pitke vode. Zeleno jezero duboko je 5 metara, crno jezero 1 metar, a bijelo jezero 2 metra. Jezera su zapravo optička iluzija jer daju dojam da su vrlo plitka i da je dno vrlo blizu. Vikinzi su vjerovali da će umivanje vodom iz jezera imati vječnu mladost, ljepotu i bolji vid. Nakon razgleda jezera krenuli su na radionicu izrade talismana na kojoj su bili vrlo uspješni i dobili unikatni suvenir. Za to su bili nagrađeni pravim vikinškim ručkom. Po povratku u Tallinn posjetili su Proto Invention Factory koja se nalazi u 110 godina staroj zgradi tj. u prostoru bivše tvornice za proizvodnju podmornica. Proto Invention Factory sadrži izume 19. stoljeća koji se mogu istraživati uz pomoć moderne i virtualne tehnologije. Nakon dobivenih uputa i povijesnih činjenica samostalno su istražili i isprobali sve dostupne izume uz pomoć tehnologija. Svi su se složili da je dan bio izuzetno zanimljiv i iscrpan.

Treći dan započeo je okupljanjem u školi gdje su se nakon doručka dovršavale figurice i filmovi vezane uz legendu. Nakon radionica sudionici su otišli do Staroga grada gdje su upoznali staru povijesnu jezgru i saznali mnoge zanimljivosti i legende vezane uz grad. Stari grad opasan je zidinama starim preko 700 godina, a nekada je bio podijeljen na dva dijela. U gornjem dijelu grada živjeli su bogati aristokrati, tamo siromašni kmetovi nisu imali pristup. Donji dio grada nalazi se u nižem dijelu gdje je živjelo ostalo stanovništvo. S gornjeg dijela grada pruža se prekrasan pogled na Baltičko more i okolni dio. Najviši dio grada je crkva svetog Olafa, norveškog vladara koji je nakon smrti proglašen svecem i zaštitnikom pomoraca. Njezin zvonik visok je više od 120 metara i prepoznatljiv je simbol Tallinna, kao i more kojim je Estonija okružena s dviju strana. Zbog mora kojim je okružena na zastavi Estonije se nalazi se plava boja. Crna boja označava tužnu i tešku sudbinu Estonije u prošlosti, dok bijela boja simbolizira optimizam i nadu. Prošetali smo i najdužom ulicom u gradu zvanom Pikk. Posjetili su najstariju ljekarnu na svijetu, staru preko 300 godina. Saznali su i da je marcipan prvi put napravljen u Tallinnu. Nakon prekrasnog i ispunjenog dana, te prepuni dojmova o ljepoti i povijesti grada vratili su se na svoja odredišta.

Četvrti dan započeo je vožnjom prema prošlosti tj. prema 16. stoljeću i dvorcu Rakvere koji se nalazi 98 kilometara od Tallinna. Dvorac je smješten na brežuljku iznad grada Rakvere, služio je kao utočiše putnicima i ratnicima. Unutar zidina živopisno je prikazan život u 16. stoljeću. Po dolasku su sudionici projekta prisustvovali izradi baruta kojeg su zatim isprobali, a čuli su i pucanj topa u podne. Vidjeli su dobro očuvanu kapelicu gdje su se pomolili na latinskom jeziku. Posjetili su nekadašnju prostoriju za mučenje i prošli kroz sobu strave. Isprobali su pucanje lukom i strijelom, te ostale srednjovjekovne igre i rekvizite. Nakon toga su se spustili i razgledali centar grada Rakvere. U Tallinn su se vratili bogatiji za nova iskustva i znanja.

Peti dan započeo je pakiranjem, a nastavio se aktivnostima u školi. Uz doručak se proslavio rođendan učenice Karle uz pjesmu i tortu. Učenici su zatim imali vrijeme za izradu uspomena u obliku fotografija uz pomoć photo bootha. Uslijedio je glavni dio dana. Nakon uvodnih riječi domaćina svi su pogledali rezultat rada učenika, nastale videozapise. Sve grupe uspješno su izvršile svoj zadatak. Slijedio je ples i oproštaj od domaćina i cijele Erasmus+ ekipe. Sudionici iz Hrvatske krenuli su prema zračnoj luci ispunjeni i puni dojmova. Oko ponoći sigurno su stigli na svoje krajnje odredište, dragu Vinicu.

objavio: Mirjana Jambriško   datum: 19. 9. 2022.