Naše učenice na Novigradskom proljeću

Ove godine učenice Kristina Đurman, Melani Gavrić i Klementina Žmegač sudjelovale su u Školi stvaralaštva "Novigradko proljeće" od 5. do 12. svibnja 2012. godine. Klikom na Opširnije možete pogledati njihove dojmove. Više slika možete pogledati u Foto-galeriji.

BILI SMO NA NOVIGRADSKOM PROLJEĆU

Novigradsko proljeće je Škola stvaralaštva. Svake godine se održava u Novigradu u Istri, a traje  sedam dana. U Školi postoji dvadesetak  radionica. Sve radionice u svom sedmodnevnom radu ostvaruju unaprijed dogovorenu temu koju onda dalje razrađuju izražajnim sredstvima svojstvenim za pojedino stvaralačko područje: riječ, zvuk, slika ili pokret. Sudionici Škole stvaralaštva su daroviti učenici s područja čitave Hrvatske čija je darovitost već potvrđena te je žele dalje unapređivati, hospitanti, tj. učitelji koji također žele razvijati svoje sposobnosti, voditelji radionica i stručni tim koji prati sveukupan rad Škole i daje prijedloge za njeno usavršavanje.

Meni je ovo druga godina sudjelovanja u njoj. Prošle sam godine bila u keramičkoj radionici, a ove godine u scenskoj. Ove godine u scenskoj je radionici bila i moja prijateljica Melani Gavrić, također učenica 8.b razreda, dok je Klementina Žmegač iz 7.a bila u pjevačkoj radionici.

Kako izgledaju dani u Školi stvaralaštva?

Prvog se dana okupljaju svi sudionici, smještavaju  se u hotel, a na večer svi odlazimo na službeno otvaranje Škole stvaralaštva. Već sljedećeg dana krećemo s radom punim plućima. Nakon doručka odlazimo u osnovnu školu Rivarela i počinjemo s jutarnjim radionicama. U školi i oko nje vrlo je živo jer se na svakom koraku nešto događa; snima se , slika, crta, pleše, pjeva, glumi, piše … U hotel se vraćamo na ručak, kraći odmor i sređivanje misli uz rješavanje zadataka koje trebamo realizirati u poslijepodnevnim radionicama. Nakon večere slijedi večernji program koji se odvija  u hotelu, školi,  gradu ili crkvi. S obzirom da smo tijekom dana raspoređeni svaki u svoju radionicu, večer je prilika da sa pokaže što se tijekom dana radilo. Tako smo u nedjelju u hotelu predstavljali radionice i gledali prve filmove filmske radionice, u ponedjeljak su učitelji – hospitanti pripremili scenski program, gledali smo filmove i plesali u discu. U utorak se predstavila radionica riječi te su održane kvalifikacije karaoka „Novigrad traži zvijezdu“. U srijedu se predstavila radionica riječi i slike. U četvrtak je u crkvi Svetog Pelagija održana glazbeno – poetska večer, a nakon nje je pred školom bila RAKU radionica keramičara. Posljednjeg dana  u poslijepodnevnom terminu sve radionice prezentiraju  svoje uratke. To je vrlo zanimljivo s obzirom da sve radionice u biti rade na istu temu, ali se svatko izražava na svoj način. Ove je godine tema bila „Most“ pa su se i radionice povezale u završnom predstavljanju što je temu naglasilo.  Na večer je bilo službeno zatvaranje ovogodišnje Škole stvaralaštva.

Školu posjećuju i različiti gosti, a ove nas je godine naročito iznenadio nenajavljeni dolazak ministra znanosti, obrazovanja i sporta Željka Jovanovića te smo neko vrijeme proveli i s njim u društvu. Ministar je ostao ugodno iznenađen našom spontanošću i kreativnošću.

Na dan rastanka svima nam je teško jer se u ovih nekoliko dana stvore nova prijateljstva, obnove stara pa nam i rastanak teško pada. Iako smo već poprilično umorni i iscrpljeni odlazak kućama u nama stvara prazninu. Ubrzo nam počinju nedostajati intenzitet  stvaralaštva te ljudi s kojima smo živjeli, stvarali i družili se sedam predivnih dana.

Novigradsko proljeće za mene je nova prilika za razvijanje mojih sposobnosti i interesa. Već sada razmišljam kako ću se i sljedeće godine ponovno prijaviti i još jednom sudjelovati u Školi.

Kristina Đurman, 8.b

objavio: Mirjana Jambriško   datum: 20. 5. 2012.