Velika akcija skupljanja starih baterija

Mnoge stare baterije i akumulatori u sebi sadrže teške metale kao što su olovo, kadmij ili živa koji, koliko su korisni, toliko su i štetni. Iz oštećenih kućišta starih baterija može doći do istjecanja opasnih tvari i teških metala u vodu i okoliš, čime se ozbiljno ugrožava priroda te zdravlje ljudi i životinja.

Iz istog razloga, starim baterijama i akumulatorima nije mjesto u komunalnom otpadu, niti u prirodi gdje, na žalost, još uvijek često završavaju. Stoga je Zakonom o zaštiti okoliša između ostalog propisano da se i stare baterije moraju odlagati odvojeno od komunalnog otpada.

Učenici OŠ Vinica također su ekološki osvješteni te su se uključili u akciju skupljanja straih baterija koja je započela 25. studenoga 2011. godine i trajat će do kraja ožujka. Akciju je organizirala tvrtka C.I.A.K. u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša. U školi je postavljen spremnik u koji se mogu odlagati stare baterije koje učenici donose u školu. Nagrada za ekološku grupu koja će sakupiti najviše kilograma starih otpadnih baterija bit će izlet u jedan od nacionalnih parkova Republike Hrvatske.

Vrijedni učenici marljivo skupljaju stare baterije i na taj način spriječavaju da one završe u prirodi. Na taj način zajednički djelujemo na zaštitu okoliša u našem užem okruženju, razvijamo ekološku osviještenost učenika, roditelja i mještana.

Pomozimo našim malim ekolozima da sakupe čim više otpadnih baterija...

objavio: Jelena Đurak Mirjana Jambriško   datum: 22. 2. 2012.