Škola u prirodi

Učenici četvrtog razreda matične škole, područnih škola Gornje Ladanje  i Natkrižovljana te četvrti razred OŠ Donja Voća  u pratnji svojih učiteljica Snježane Gašparić, Snježane Pajtak, Sanje Hudek i Maje Sever u periodu od 12.06. do 16.06. realizirali su terensku nastavu - Školu u prirodi u Novigradu kod Zadra.

Učenici su već prvog dana posjetili najveće prirodno jezero u Hrvatskoj - Vransko jezero gdje su uz poučnu šetnju upoznali “ Tajne“ Vranskog jezera, a iz vidikovca Kamenjak pogledom dosegli cijelo jezero, kopno, more i otoke, a u Ornitološkom rezervatu upoznali “Ptice Vranskog jezera”. Nešto što je posebno oduševilo učenike je  veličanstven kanjon rijeke Zrmanje gdje su uživali u  izletničkoj  vožnji brodom na mirnom toku rijeke od ušća do ulijevanja rijeke u Novigradsko more do prvog uzvodnog slapa Jankovića buka. Zrmanja je svojim prirodnim ljepotama očarala i tvorca Winnetoua, koji je upravo područje kanjona odabrao za lokaciju snimanja svog legendarnog filma. No to nije bilo sve. Već sljedećeg dana penjali su se poučnom stazom do NP Paklenica pa su nastavili do novog Posjetiteljskog centra “Podzemni grad Paklenice” gdje se nalaze podzemni tuneli koje je gradila jugoslavenska vojska u razdoblju od 1950. do 1953. Ovdje su uz bezbroj poučnih digitalnih sadržaja mnogo naučili o osobitostima Paklenice.

Terenska nastava nastavila se u solanu Nin gdje je učenicima uz Poučnu stazu soli prikazano dobivanje ekološke soli , kristalizacija i ručna berba. A osim toga razgledali su i grad Nin - nekadašnji grad hrvatskih kraljeva i biskupa te obišli najmanju katedralu na svijetu crkvu sv. Križa koju su uspjeli “zagrliti“ rukama. Posljednji dan posjetili su grad Zadar gdje su upoznali sakralne građevine Zadra: crkvu sv. Donata, sv. Krševana, sv. Stošije, Morske orgulje, Pozdrav Suncu i Trg 5 bunara.

Škola u prirodi u potpunosti je realizirana, a učenici su spoznali, ponovili i utvrdili nastavne sadržaje iz prirode i društva o Primorskom kraju, a ujedno je i postignuta korelacija sa svim ostalim nastavnim predmetima. Uz mnogo poučnih sadržaja, igre, druženja, plesa, pjesme, zanimljivosti, učenici su proveli pet nezaboravnih dana u prekrasnom okruženju te se puni dojmova i oduševljenja sretno vratili kućama.

objavio: Mirjana Jambriško Snježana Gašparić   datum: 19. 6. 2023.