Terenska nastava učenika 2. razreda

U petak 26.5.2023. učenici drugih razreda, sa svojim učiteljicama Tatjanom Pajtak, Ljiljanom Pavlović i Sanjom Hudek, realizirali su terensku nastavu: Varaždin - zavičajni grad, Promet - kopneni promet mog kraja (cestovni i željeznički) te su utvrdili i ponovili nastavne sadržaje iz prirode i društva. Prva destinacija bila im je autobusni kolodvor gdje su utvrdili svoje znanje poznavanja dijelova autobusnog kolodvora od perona, preko prometnog ureda, do ureda za izgubljene stvari. Nadalje su kroz šetnju samim centrom prepoznali zgradu pošte, HNK Varaždin, crkvu sv. Nikole, gradsku vijećnicu, trg “Korzo”, bansku palaču, županijsku palaču, Franjevački trg, kip Grgura Ninskog, cvjetni plac, varaždinski plac, varaždinsku katedralu, meteorološki stup, gdje su uočili kako se mjere vremenske prilike u svako doba dana, te omiljeno Jagićevo šetalište nazvano po poznatom jezikoslovcu Vatroslavu Jagiću gdje su se i sami okrijepili i odmorili. Potom su posjetili Gradski muzej Varaždin koji se nalazi u Starom gradu, veličanstvenu građevinu te jednu od važnijih kulturno povijesnih građevina grada Varaždina, koja se smatra spomenikom hrvatske graditeljske baštine. Na djeci pristupačan i primjeren način kustosica ih je vodila kroz muzej te ih upoznala s poviješću  i životom feudalnih obitelji koje su živjele ovdje u različitim povijesnim razdobljima. Učenici su mogli vidjeti predmete, pokućstvo, odjeću, oružje i mnoge druge sačuvane predmete brojnih kraljevskih obitelji koje su živjele u tvrđavi. Učenici su zatim putovali vlakom u našu susjednu županiju u grad Čakovec. Putem su ponovili sadržaje vezane uz kopneni željeznički promet. U povratku su posjetili Muzej hrvatskog vatrogastva gdje ih je voditelj muzeja upoznao sa iznimno zanimljivom i bogatom tradicijom hrvatskog vatrogastva. Učenici su bili upoznati sa samim počecima vatrogastva, brojnim predmetima iz prošlosti te su time upoznati s vatrogasnom tehnikom od prošlosti do danas. Vatrogasci koji su bili u dežurnoj službi prikazali su im pokaznu vježbu javne vatrogasne postrojbe, te jedno vatrogasno vozilo i njegovu opremu koju su i sami učenici mogli isprobati, a okušali su se i u podizanju na visoku vatrogasnu skelu što je kod učenika izazvalo veliko oduševljenje  i uzbuđenje.

Terenska nastava u potpunosti je realizirana te su se učenici vratili kućama puni dojmova.

objavio: Mirjana Jambriško   datum: 29. 5. 2023.