Posjet učenika OŠ Vinica 12. Tjedanu botaničkih vrtova, arboretuma i botaničkih zbirki

22.05.2023.
Učenici 3. a i 3. b razreda sudjelovali su u radionici "Sadnja na povišenim gredicama i izrada sjetvenih bombica" te na stručnom vođenju kroz arboretum "Stazam grofova Bombella". Tijekom radionice naučili su izrađivati sjemenske bombice koje će staviti na odabrano mjesto te na taj način pridonijeti rasprostranjivanju biljaka. Upoznali su eko vrt te se okušali u sijanju i sađenju biljaka. Tijekom šetnje arboretumom čuli su zanimljive priče o životu hrvatske plemićke obitelji Bombelles.

23.5.2023.

Drugog dana 12. tjedna botaničkih vrtova, arboretuma i botaničkih zbirki Srednju školu Arboretum Opeka posjetili su učenici 7.a razreda s vjeroučiteljicom Andrijanom Kušinec. Kroz radionice origami tehnike i sportske seoske igre učenici su aktualizirali staru latinske izreku "Zdrav duh u zdravom tijelu", a  ljepote Božje prirode otkrivali su kroz veliko bogatstvo prekrasnog bilja i životinja.

Učenici PŠ Gornje Ladanje i PŠ Natkrižovljan  sa svojim učiteljicama Ljiljanom Pavlović, Snježanom Pajtak, Sanjom Hudek te učiteljicom engleskog jezika Suzanom Mihelčić sudjelovali su u “ Tjednu botaničkih vrtova , arboretuma i botaničkih zbirki “ u Srednjoj školi Arboretum Opeka . Sudjelovali su u 3 organizirane radionice. Prva je bila Schatzsuche/ Treasure hunt - radionica njemačkog i engleskog jezika koje su predvodile profesorica Sanja Habek i Tihana Dvorski Kralj te učenici SŠ Arboretum Opeka. Učenici su tražili ispisane poruke na stranom jeziku te su na tako zanimljiv način tragali za skrivenim blagom u okolišu škole. Za svoj trud i zalaganje bili su nagrađeni slatkišima i ispisanim priznanjima koje su ponijeli kućama kao uspomenu . U drugoj radionici “ Sportske aktivnosti na otvorenom“pod vodstvom prof. Romana Peteka učenici su se okušali u  starim igrama “Zaleđena baba”, skakanje u vrećama te rušenje komada drveta. Učenici su se aktivno uključili u sportske igre te uživali u natjecanju. U sklopu treće radionice  “Stazama grofova Bombella” učenici mentori SŠ Arboretum Opeka odveli su učenike u šetnju kroz Arboretum Opeka gdje su ih na vrlo pristupačan i zanimljiv način upoznali sa poviješću dvorca, životom grofova Bombelles te projektnim planom obnove dvorca Arboretum. Za učenike je to bilo jedno aktivno, korisno, motivirajuće i poučno iskustvo provedeno u arboretumu.

24.5.2023.

Učenici 6.a i 6.b razreda u sklopu nastave povijesti, geografije i vjeronauka  sudjelovali su na 12. Tjedan botaničkih vrtova, arboretuma i botaničkih zbirki koji se održava u Srednjoj školi Arboretum Opeka. Cilj  terenske nastave bio je upoznati karakteristike baroknih dvoraca i perivoja. Stručnim  vođenju kroz arboretum "Stazam grofova Bombella", učenici su  čuli zanimljive priče o životu hrvatske plemićke obitelji Bombelles i o  uređenju perivoja  u engleskom stilu.

Učenici 2.a razreda posjetili su Eko vrt i Rasadnik,  prošetali su kroz staklenik te vani pogledali životinje. Također su razgledali i kućne ljubimce. Pogledali su prezentaciju Mikrobilje te na kraju imali radionicu izradu pizzzeta, gdje su sami izrađivali mini pizze sa svježim začinskim biljem, a na kraju su ih i degustirali. Osvježiti su se domaćim sokom od bazge.

25.05.2023.

Polaznici Vrtlarske grupe (pojedini učenici 5., 6. i 7. razreda) sudjelovali su na radionici „Kompozicije biljaka za vanjske prostore“. Upoznali su jedan od aspekata rada vrtlara te su se i sami okušali u izradi dvije kompozicije biljaka. Naučili su nekoliko pravila koja bi trebalo poštivati kod rasporeda biljaka u prostoru. Radionicu su vodili nastavnica Jasminka Grudiček Kozjak i učenici SŠ Arboretum Opeka.

Učenici 4.a razreda sudjelovali su u radionicama "Recikliraj i uživaj" i "Palačinke u origami košuljici". Naučili su kako reciklirati boce za mlijeko u posude za sijanje bilja, te zasijali sjemenke bosiljka. Također su naučili kako izraditi podmetač za palačinke u origami tehnici. Na kraju su se zasladili palačinkama, te posjetili eko vrt, staklenike i  farmu životinja.

26.5.2023.

Učenici 1.a i 1.b razreda sudjelovali su u radionici "Oslikajmo košnicu" u Srednjoj školi Arboretum Opeka. Učenici su kroz priču o pčelama i likovnu radionicu upoznali život pčela i njihovu važnost za život ljudi. Po završetku radionice, pogledali su životinje i prošetali do obližnjeg parka.

Učenici 7.b i 8.a razreda posjetili su Srednju školu "Arboretum Opeka" i sudjelovali u radionici Escape room (Bijeg iz učionice) te na drugačiji način odradili današnju nastavu engleskoga jezika. Svaki od razreda zasebno je rješavao zagonetke, puzzle, slušne i pisane zadatke te su radom u timovima postali Sherlock Holmes-i kako bi riješili misteriju.  Radionice za učenike pripremila je profesorica engleskoga jezika Tihana Dvorski Kralj sa svojim učenicima.

objavio: Mirjana Jambriško   datum: 23. 5. 2023.