27. siječnja - Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Holokaust je naziv za sustavni progon i uništenje europskih Židova koje je provodila nacistička Njemačka i njezini pomagači između 1933. i 1945. godine.
Dana  27. siječnja 1945. godine,  Crvena armija oslobodila je najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj. Ujedinjeni narodi su, donošenjem Rezolucije o danu sjećanja na holokaust 2005. godine, proglasili danom sjećanja za sve žrtve holokausta. Holokaust je provodio njemački nacistički režim nad šest milijuna Židova, Roma, Slavena, ratnim zarobljenicima…Prema podacima Yad Vashema, najveći intenzitet sustavnog i masovnog uništenja izvršen je 1942. godine, kada je u koncentracijskim logorima ubijeno oko dva i pol milijuna Židova, a među žrtvama holokausta bilo je i milijun i petsto tisuća djece.
Podučavanjem o holokaustu borimo  se za svijet u kojem se to više nikada neće ponoviti, svijet u kojem će tolerancija, dijalog te međusobno uvažavanje postati temelj i trajni zalog mira.
Obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta pridružili su se i učenici osmih razreda naše škole koji su na satovima hrvatskog jezika i povijesti izradili  LEPTIRE NADE! Prisjetili su  se  žrtava koje su prošle kroz užasne trenutke i izgubile živote na strašne načine. U sredinu leptira napisali su nekoliko riječi koje ukazuju na uzroke holokausta. Na krilima su ispisali s ili nacrtali sve što  osjećaju.  Leptirima nade  prisjetili smo se  svih onih koji su drhtali i bili ubijeni na najmonstruozniji, najgori način na koji je čovjek čovjeku ikada nanio zlo.
Njima želimo potaknuti ljude na empatiju, širiti mirno ozračje, ljudska prava i poslati suosjećajne misli za ljude koji su izgubili živote u razdoblju holokausta.

objavio: Mirjana Jambriško   datum: 27. 1. 2023.