Učenici petih razreda i PIPI DUGA ČARAPA

Učenici 5.a i 5.b razreda su se čitajući djelo Pipi Duga Čarapa, spisateljice Astrid Lindgren, u mnogim situacijama mogli poistovjetiti  s ovom čudnovatom, vrckavom, zabavnom, veselom, domišljatom i kreativnom junakinjom Pipi. Pošto je Pipi, između ostaloga, bila i stvarotražiteljica, u toj su se ulozi okušali biti i petaši. Oni su od starih, odbačenih i neuporabnih predmeta osmišljavali i izrađivali nove, uporabne predmete, jednom riječi, reciklirali čime su osvijestili važnost tog čina.  Usto su osmislili i uvježbali govor kojim su predmet i njegovu funkciju predstavili razredu i učiteljici Božidarki Hošnjak.

Bilo je tu svega; od držača za olovke, vaza, cvijeća od papira, teglica, torbica, poklon vrećica, kartonskih robota, raznih kutija i sličnih kartonskih predmeta, narukvica i drugog nakita, lutke za ruku od čarape, držača za kuhinjske noževe od stiropora sve do vodenog ksilofona (na kojem je učenik i malo zasvirao), hranilica za ptice pa čak i kutija za izradu leda (od čepova),  modlica za kolače i koječega drugog. Uglavnom, vrlo raznoliki, domišljati i što je najvažnije, jako lijepo predstavljeni predmeti.

Ovakvim zadatcima uči se stvarati, širi se mašta, vrednuje se vlastiti rad i rad drugih, hrabri se i osnažuje, uči predstavljati i govoriti, a uz sve to uživa se i raduje.

Kakvi su petaši inovatori najbolje je pogledati u galeriji.

objavio: Mirjana Jambriško   datum: 13. 1. 2023.