eTwinning: What's up Europe?

Učenici 8.a i b razreda Osnovne škole Vinica, osim Erasmus+ KA2 projekta koji je trenutno u tijeku, sudjeluju u ovogodišnjem eTwinning projektu pod nazivom 'What's up Europe?' (Što ima novoga, Europo?). Projekt se provodi putem eTwinning Portala za virtualnu suradnju te virtualnim susretima preko Zoom platforme. Države partneri u projektu su Osnovna škola Ernestinovo nedaleko Osijeka te osnovne škole iz Italije, Finske i Poljske, a glavni koordinator projekta je Osnovna škola Vinica. Na uvodnom sastanku s učenicima 8. razreda, koji su iskazali interes za projekt, učenici su predlagali teme za razgovor, sastavili pitanja koja žele uputiti učenicima iz partnerskih zemalja i oblikovali kratku usmenu prezentaciju naše škole. Prvi susret održan je u srijedu 12.5.2021. s Osnovnom školom Ernestinovo, a dan kasnije s Osnovnom školom br. 34 Wroclaw, Poljska.

U projektu sudjeluju učenici dodatne nastave engleskog jezika: V. Crnko, Š. Kociper, L. Kokoška, L. Krajcer, D. Lazar, D. Majhen, P. Mikac i  M. Vauda, a kroz projekt ih vodi učiteljica engleskog jezika, Suzana Mihelčić.

Učenici su ukratko predstavili svoje škole i rekli nešto o sebi. Teme su bile orijentirane na aktivnosti koje se provode te usporedba istih u svakoj od škola. Učenike je najviše zanimalo koji su im najdraži školski predmeti, kako im izgleda nastavni dan, kakvu glazbu slušaju te kojim hobijima se bave. Mnoštvom pitanja su se zadržali na temi provođenja nastave na daljinu u periodu pandemije te kako se učenici i učitelji snalaze u (n)ovoj COVID situaciji. Poljaci su imali mnogo pitanja o Hrvatskoj osobito kao turističkoj destinaciji o čemu su učenici naše škole vješto odgovarali.

Učenici su zaključili da bi bilo veoma zanimljivo isplanirati suradnju s OŠ Ernestinovo te ih posjetiti. Međusobno su razmijenili podatke s društvenih mreža te su se neki odmah nakon virtualnog susreta i povezali s njima zanimljivim sudionicima projekta. Sljedeći planirani susreti održat će se s partnerskim školama iz Finske i Italije kojima se učenici već vesele! Učenici su već izrazili želju za ponovni susret sa školama iz Ernestinova i Poljske osobito sada kada su 'probili led'. Radni jezik projekta jest engleski u čemu su se učenici izvrsno snalazili. Veselimo se budućim virtualnim druženjima, stjecanju novih europskih prijatelja i kolega te usavršavanju govornih sposobnosti engleskoga jezika!

objavio: Suzana Mesić   datum: 17. 5. 2021.