Tisuću ždralova za Sadako - Ždralovi iz Vinice poletjeli prema Hirošimi i Nagasakiju

Učenici 8.a i 8.b razreda sudjelovali su u projektu „Sadako hoće živjeti“ koji je potaknut istoimenom knjigom Karla Brucknera. U projekt su bila uključena četiri područja (hrvatski jezik, povijest, knjižnica i informatika). Nakon što su gotovo mjesec dana na satovima povijesti proučavali strahote 2. svjetskog rata, posljedice bacanja atomske bombe, a na medijskoj kulturi pogledali film, o svemu naučenom kao i o pročitanoj knjizi raspravljali su na forumu naše škole. Za kraj su izradili  i preko tisuću ždralova za Sadako, glavnu junakinju knjige „Sadako hoće živjeti“. U  Japanu ždral je simbol sreće i dugog života. Prema staroj japanskoj legendi, onom tko složi 1000 origami ždralova,  bogovi  ispunjavaju jednu želju. Legenda kaže da ždral živi tisuću godina. Tako i origami ždral, mali dragulj estetskog savršenstva predstavlja ne samo tu pticu, nego prvenstveno njegovih legendarnih tisuću godina života.

22. svibnja 2010. godine ždralovi su poletjeli prema Zagrebu gdje  se već tradicionalno u organizaciji Hrvatsko – japanskog kulturnog i gospodarskog društva i njihove počasne predsjednice gospođe Nade Caren na Cvjetnom trgu održavaju origami radionice izrade ždralova kojima se i Hrvatska priključuje apelu za mir u svijetu. Iz Zagreba ždralovi će poletjeti u Hirošimu i Nagasaki. Tim se činom i naša škola pridružila obilježavanju godišnjice najstrašnijeg događaja u povijesti čovječanstva – bacanja atomske bombe te molitvama i apelu za mir u svijetu.

Možete pogledati nekoliko slika u fotogaleriji.

objavio: Mirjana Jambriško Božidarka Hošnjak Valerija Lazar   datum: 24. 5. 2010.