Terenska nastava učenika 6. razreda - Radoboj

U utorak, 12.3.2024. učenici 6. razreda, u pratnji učiteljica Jelene Đurak, Biserke Hudoletnjak i Marije Županić, realizirali su terensku nastavu u malom zagorskom mjestu Radoboj.

Prvo su posjetili Centar za prirodu Zagorje. U učionici opremljenoj interaktivnim jedinicama koje sadrže mnoštvo zabavnih aplikacija te projektorskim sustavom za prikaz edukativnih filmova bavili su se temom zaštićenih područja. U postavu virtualnog multimedijskog prezentacijskog centra za prirodu istraživali su teme zaštićenih biljaka i životinja te jednu od glavnih atrakcija, simulaciju špilje gdje se nudi jedinstveni doživljaj posjetitelju koji ulazi u mračni prostor špilje u kojem može vidjeti nekoliko ekrana s niskim osvjetljenjem i na njima životinjski svijet špilje. Kroz video animaciju i prikaz voditeljice doznali su o padu Hraščinskog meteorita.

Zatim su posjetili muzej „RADBOA“ čiji postav se sastoji od reprezentativnih predmeta iz prošlosti Radoboja koji su predstavljeni u muzeju putem rudarske, geološke i arheološke zbirke.  Jedinstveno nalazište sumpora i ugljena, bogata rudarska tradicija, vrijedni fosilni i arheološki nalazi neprocjenjivo su bogatstvo na jednome mjestu.
Nakon muzeja otišli su u radobojsku Hižu zagorskih štruklji. Tamo su vidjeli prezentaciju izrade zagorskih štruklji od strane radobojskih domaćica, ali su se i sami okušali u izradi tog nematerijalnog kulturnog dobra Hrvatskog zagorja. Svi su zatim degustirali svježe pečene štruklje. Tako su učenici aktivno sudjelovali u radu čime se također štiti, njeguje i promiče tradicija koja obilježava Hrvatsko zagorje, kao i Hrvatsku.
Za kraj su još posjetili Hižu vinove loze koja je uređena kao Interpretacijski centar, u kojem dominira okamina vinove loze, točnije najstarija okamina lista vinove loze u svijetu, jedinstvena u Europi, starosti 12 do 14 milijuna godina. Razgled su započeli putem VR naočala te su iskusili doživljaj bobice grožđa u filmu „Život jedne bobice“. Uz stručno vodstvo upoznali su povijest vinove loze vezanu uz stare civilizacije: Egipat, Grčku, Rim i Iliriku. Vidjeli su „bilikum“ i upoznali njegovo značenje te čuli priču o Čehu, Lehu i Mehu.
Nakon bogatog programa zadovoljni svime što su vidjeli, doživjeli i okusili, krenuli su svojim kućama.

objavio: Mirjana Jambriško   datum: 12. 3. 2024.