Dan sigurnijeg interneta 2024

Dan sigurnijeg interneta jedan od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti, a obilježava se svake godine, drugog dana u drugom tjednu veljače. Ovogodišnji slogan za obilježavanje navedenog dana je "Zajedno za bolji internet!" a tema kojoj je ove godine bilo posvećeno više pažnje je „Sigurno gejmanje“.

U Osnovnoj školi Vinica u sklopu nastave informatike učenici su, sa svojim učiteljicama Nikolinom Trojko te Adrianom Telebar, također obilježili navedeni važan dan u svim razredima. Pojedini razredi imali su određene radionice, zadatke i diskusije. Učenici od 1. do 4. razreda pričali su o digitalnim tragovima i elektroničkom nasilju. Četvrti, peti i šesti razredi bavili su se kako biti siguran tijekom igranja video igara. Četvrti razredi trebali su nakon diskusije odvagati i ravnomjerno rasporediti svoje slobodno vrijeme. Peti razredi imali su radionicu „Gejmaj sigurno“ gdje su za video igru koju igraju trebali izdvojiti savjete kako sigurno igrati. Šesti razredi natjecali su se međusobno tko će brže odgovoriti na postavljena pitanja o sigurnom igranju video igara tijekom radionice „Suradnjom do uspjeha“. Sedmi razredi trebali su tijekom radionice „Čiji je ovo profil“ procijeniti kako se predstavljaju osobe na društvenim mrežama i u društvenim igrama. Osmi razredi imali su diskusije za i protiv korištenja interneta za zabavu u slobodno vrijeme.  Uz navedene radionice učenici su izrađivali i razne edukativne materijale s opasnostima na internetu te sigurnosnim mjerama.

Učenici se već nekoliko godina aktivno uključuju u obilježavanje navedenog dana, a sigurnost na internetu posebno se obilježava u mjesecu veljači, no promiče se i tijekom cijele godine.

Više slika pogledajte pod opširnije.

objavio: Mirjana Jambriško   datum: 8. 2. 2024.