Realizirana Škola skijanja za učenike OŠ Vinica

Učenici OŠ Vinica Vinko Hrgar, Marin Malčec, Roko Malčec, Toni Rožmarić, Ivanko Kolenko, Janko Rački, Emanuel Vrabec, Jakov Vrabec, Noel Brodar, Liam Brodar, Benjamin Ian Šipek, Fran Stokrajec, Marija Jergan, Noel Mikulan, Jakov Goričanac, Jakov Hrgar, Mihael Kuserbanj, Dino Matijašec, Lukas Gregurec, Mihael Bosilj, Marin Kužnar, Martin Levanić i Dora Biškup, u pratnji učitelja TZK dr.sc. Branimira Štimeca, prof., sudjelovali su u međunarodnoj školi skijanja u Sloveniji na Pohorju. Sukladno Školskom kurikulumu, a u suradnji sa Smučarskim klubom Ptuj, nastava skijanja održavala se u dva termina. Pri termin je bio od 22.01.2024. do 24.01.2024., a drugi termin od 31.01.2024. do 02.02.2024. Da bi se ovaj međunarodni projekt ostvario stvorena je suradnja s OŠ Cestica, OŠ Perijanec i OŠ Sračinec. Sama nastava skijanja provedena je kroz tri dana u tri grupe. Nastava je organizirana u okviru 15 sati. Od 9:00 12:00 provođeno je jutarnje učenje motoričke aktivnosti, od 12:00 do 13:00 učenici i pratitelji imali su pauzu za ručak i odmor, a od 13:00 do 15:00 sati popodnevno usavršavanje jutarnje tehnike. Učenici koji su bili prvi puta na skijanju imali su u programu kretanje i zaustavljanje te prebacivanje težine s noge na nogu u plužnom zavoju na poligonu. Srednja grupa nastavu je imala kroz ponavljanje osnovnih vježbi početničke grupe uz elemente plužnog zavoja u kretanju niz kosinu, kose vožnje u paralelnom stavu s povezivanjem plužnog zavoja, kao i vožnja u koloni. Napredna grupa uvježbavala je zavoj k brijegu, brzo vijuganje kako i osnove paralelnog odnosno carving zavoja. Prema riječima voditelja, nakon provedene škole skijanja učenici i učitelji su izuzetno zadovoljni realizacijom ovog međunarodnog projekta. Ciljevi su postignuti jer su učenici naučili nova znanja i stekli te pospješili svoje skijaške vještine. Učenici nakon provedbe projekta samostalno skijaju te su usvojili tu kineziološku aktivnost. Najviše od svega veseli da učenici, kad nauče skijati, potaknu i svoje roditelje te zajedno odlaze na skijanje.

objavio: Mirjana Jambriško   datum: 5. 2. 2024.