Putujemo kroz vrijeme - projekt 3. razreda

Učenici trećih razreda Osnovne škole Vinica prošlog su mjeseca otputovali u prošlost da bi istražili kako su se odijevali naši predci, gdje su stanovali, koje su predmete svakodnevno koristili, te kako su se zvali i prezivali te odakle potječu. Radi se o projektu Putujemo kroz vrijeme u sklopu nastave prirode i društva. Učenici su se podijelili u skupine i odabrali temu koja ih je najviše zainteresirala. Uz pomoć roditelja, baka, djedova, rodbine, učenici su punih mjesec dana istraživali kako su izgledale kuće nekad, od kojeg materijala su se gradile, kako je izgledala unutrašnjost kuća i sl. Neki su učenici napravili i modele takvih kuća, s presjekom, kako bi se vidjela i unutrašnjost. Istraživalo se i kako su se odijevali naši stari u obične dane, a kako za neke svečanosti. Zahvaljujući prabakama, koje još uvijek čuvaju neke stvari iz svoje mladosti, mogla se vidjeti rifla, petrolejke, glinene posude, narodna nošnja i sl. Skupina koja je istraživala imena i prezimena došla je do odličnih podataka o tome što znače naša najčešća imena, a što prezimena, odakle potječu, te koliko ih ima u Hrvatskoj. Sve te informacije imali su priliku čuti i roditelji pred kojima su učenici prezentirali svoja istraživanja u prostoru škole u četvrtak 7. svibnja 2015. g. Više slika možete pogledati u fotogaleriji.

objavio: Mirjana Jambriško Dijana Leskovar   datum: 12. 5. 2015.